Jesteś tutaj: Blog

Blog

Zachowek – czym jest i komu się należy?
Zachowek – czym jest i komu się należy? 21:36, dnia 24 sierpień 2023r.

Sprawy spadkowe często należą do zawiłych i skomplikowanych, dlatego tak ważne jest wsparcie doświadczonego adwokata specjalizującego się w prawie spadkowym. Jedną z instytucji prawa spadkowego jest zachowek, który chroni najbliższych osoby zmarłej. Na czym polega zachowek, komu i ile się należy?

Dług alimentacyjny – na kogo przechodzi po śmierci dłużnika?
Dług alimentacyjny – na kogo przechodzi po śmierci dłużnika? 21:32, dnia 16 lipiec 2023r.

Długiem alimentacyjnym nazywamy zaległości w płaceniu alimentów przez osobę zobowiązaną do opłacania takiego świadczenia – na przykład na rzecz małoletniego dziecka. Jeśli dana osoba nie wywiązuje się z tego obowiązku, powstaje dług alimentacyjny, który może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Kiedy powstaje dług alimentacyjny i czy taki dług może być dziedziczony?

Pozbawienie praw rodzicielskich, a kontakty z dzieckiem i alimenty
Pozbawienie praw rodzicielskich, a kontakty z dzieckiem i alimenty 21:29, dnia 12 czerwiec 2023r.

Wskutek pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzic traci prawo do podejmowania decyzji w kwestiach związanych z wychowaniem i opieką nad dzieckiem. Jak to jednak wygląda w odniesieniu do alimentów i kontaktów z dzieckiem? Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Podział majątku po rozwodzie – co trzeba wiedzieć?
Podział majątku po rozwodzie – co trzeba wiedzieć? 21:26, dnia 26 maj 2023r.

Rozstrzygnięcie w wyroku o rozwodzie to nie wszystko – wiele osób musi uregulować jeszcze dodatkowe kwestie, takie jak alimenty, władza rodzicielska czy podział majątku. Ten ostatni element ma wpływ na dalszą sytuację finansową każdego z małżonków, dlatego warto mu się przyjrzeć z wyjątkową dokładnością. Na czym polega podział majątku, kiedy należy go przeprowadzić i co nie podlega podziałowi majątku po rozwodzie?

Czy przysługuje adwokat z urzędu w sprawach rodzinnych?
Czy przysługuje adwokat z urzędu w sprawach rodzinnych? 21:21, dnia 09 maj 2023r.

Nie w każdej sprawie konieczna jest pomoc adwokata. Większość spraw wymaga jednak wsparcia pełnomocnika, który zna prawo i potrafi profesjonalnie reprezentować klienta w sądzie. Niestety nie zawsze możliwe jest wynajęcie adwokata – osoby, których nie stać na taką pomoc, mogą ubiegać się o adwokata z urzędu. Kto dostaje adwokata z urzędu i czy to się w ogóle opłaca?

Na czym polega ustalenie ojcostwa?
Na czym polega ustalenie ojcostwa? 21:16, dnia 18 kwiecień 2023r.

Ustalenie ojcostwa pozwala udowodnić, kto jest ojcem dziecka pozamałżeńskiego. Można tego dokonać w urzędzie stanu cywilnego (w ramach uznania ojcostwa, gdy nie budzi ono wątpliwości ani ojca ani matki) lub w sądzie rejonowym. Ile trwa sprawa o ustalenie ojcostwa, kto może złożyć wniosek i kiedy konieczne jest badanie DNA?

Płacenie alimentów przez ojca – prawa i obowiązki
Płacenie alimentów przez ojca – prawa i obowiązki 21:10, dnia 10 kwiecień 2023r.

Alimentami nazywamy świadczenia na rzecz osób fizycznych, które nie są w stanie uzyskać środków utrzymania własnymi siłami. Najczęściej mamy do czynienia z alimentami na dzieci, a w Polsce obowiązkiem alimentacyjnym zwykle obciążeni są ojcowie. Przyjrzyjmy się pytaniom o alimenty najczęściej zadawanym przez ojców.

Czy trzeba przeprowadzać postępowanie spadkowe?
Czy trzeba przeprowadzać postępowanie spadkowe? 21:07, dnia 20 marzec 2023r.

Strata bliskiej osoby wiąże się z ogromnym bólem, a oprócz organizacji pogrzebu najbliżsi muszą również zająć się kwestiami spadkowymi. Warto wiedzieć, że przeprowadzenie postępowania sądowego w sprawie spadkowej nie jest obowiązkowe. Kiedy nie trzeba przeprowadzać postępowania spadkowego, a kiedy warto się na nie zdecydować?

Jak rozmawiać z adwokatem o rozwodzie?
Jak rozmawiać z adwokatem o rozwodzie? 21:02, dnia 15 marzec 2023r.

Rozwód to poważna decyzja, która niesie za sobą wiele konsekwencji, zwłaszcza jeśli małżonkowie mają małoletnie dzieci. Pierwszym krokiem ku zmianie stanu cywilnego jest wizyta w kancelarii adwokackiej i rozmowa z adwokatem. O co pytać adwokata w sprawie rozwodu i na co się przygotować?

Prawnik, adwokat i radca prawny – czym się różnią i jakie mają uprawnienia? 20:36, dnia 01 marzec 2023r.

Klienci kancelarii często pytają, czym różni się adwokat od prawnika i radcy prawnego. Czy adwokat i prawnik to jest to samo? Czego nie może radca prawny? I kto ma większe uprawnienia – raca prawny czy adwokat? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Następna strona

+48 798 548 333

biuro@sprawy-rodzinne.pl

Biuro w Pruszczu Gdańskim:
83-000 Pruszcz Gdański, ul. Grunwaldzka 21/2

Biuro w Gdańsku:
80-831 Gdańsk, ul. Piwna 1/2; lok. 406