Jesteś tutaj: Blog Jak rozmawiać z adwokatem o rozwodzie?

Jak rozmawiać z adwokatem o rozwodzie?

#rozwód # sprawa rozwodowa # adwokat

21:02, dnia 15 marzec 2023r.
Kategoria:Blog
55
0

Jak wygląda spotkanie z adwokatem rozwodowym?

Decydując się na wizytę u adwokata, należy mieć świadomość, że jest to profesjonalista, który zajmuje się rozwodami na co dzień, dlatego zapewni nam zrozumienie i dyskrecję. Rozmowa z adwokatem objęta jest tajemnicą adwokacką, co zapewnia dodatkowy komfort psychiczny klientów. Warto się odpowiednio przygotować, by wiedzieć, jak rozmawiać z adwokatem o rozwodzie. Przede wszystkim należy postawić na szczerość – celem adwokata jest pomoc, dlatego zatajanie istotnych kwestii nie ma żadnego sensu. Adwokat oceni, które informacje są istotne, a które lepiej przemilczeć.

  • Weź ze sobą wszystkie istotne dokumenty – zabierając dokumenty dotyczące małżeństwa na pierwsze spotkanie z adwokatem, znacząco przyspieszasz współpracę. Do istotnych dokumentów możemy zaliczyć m.in. akt małżeństwa, akty urodzenia małoletnich dzieci, dowody w przypadku składania wniosku rozwodowego z orzeczeniem o winie, dokumenty finansowe, intercyza itp. Jeśli dokumentów jest wiele – posegreguj je, jeśli chcesz je okazywać na spotkaniu. Zdecydowanie usprawni to tok rozmowy.

  • Przygotuj się na pytania – adwokat z pewnością zapyta o szczegóły związane z małżeństwem, takie jak powody rozwodu, opieka nad dziećmi czy wspólny majątek. Postaw na szczerość.
  • Zdefiniuj swoje cele – ustal priorytety i omów je z adwokatem, np. alimenty, podział majątku, opieka nad dziećmi, orzeczenie o winie itd.
  • Pytaj o koszty – nie bój się pytać, ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód i jakie są koszty całego procesu rozwodowego. Warto już na samym początku wiedzieć, ile zapłacimy za rozwód, by dobrze zaplanować wydatki.
  • Pytaj o przebieg procesu – adwokat nie wymaga od Ciebie znajomości prawa i przebiegu postępowania sądowego, dlatego nie bój się spytać o to, co robi adwokat w sprawie rozwodowej, ile trwa rozprawa i czego się spodziewać na sali sądowej. Lęk przed rozprawą najłatwiej opanować poprzez przygotowanie się na to, co nas czeka.
  • Otwórz się na porady – adwokat rozwodowy ma doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sprawach o rozwód, dlatego warto słuchać jego sugestii i porad. Nie oznacza to automatycznego zgadzania się na wszystko, lecz wspólne wypracowanie najlepszych rozwiązań.
  • Pytaj o wszystko, co jest dla Ciebie niejasne – porada prawna ma służyć Tobie i wyjaśnić w sposób zrozumiały wszystkie istotne kwestie Twoje sprawy, by ułatwić Ci podjęcie istotnych decyzji.

Adwokat do rozwodu – czy jest niezbędny?

Wiele osób zastanawia się, czy warto angażować adwokata do rozwodu. Adwokat rozwodowy to specjalista od rozwodów, który wie, w jaki sposób rozmawiać z klientem podejmującym jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu. Choć nie ma obowiązku zatrudniania adwokata rozwodowego, warto się zdecydować na to rozwiązanie przede wszystkim ze względu na wsparcie, jakie zapewnia doświadczony adwokat. Jest to szczególnie ważne w trudnych sprawach rozwodowych z orzekaniem o winie. Adwokat doskonale zna prawo i nie ulega emocjom – w przeciwieństwie do rozwodzących się małżonków. Występowanie w sądzie zawsze wiąże się ze stresem, dlatego warto zatrudnić adwokata, który przygotuje Cię do wystąpienia, powie, na co się przygotować i poinstruuje, w jaki sposób odpowiadać na pytania sędziego, a w razie potrzeby zada pytania w takiej formie, by pomóc Ci udzielić właściwej odpowiedzi..

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

+48 798 548 333

biuro@sprawy-rodzinne.pl

Biuro w Pruszczu Gdańskim:
83-000 Pruszcz Gdański, ul. Grunwaldzka 21/2

Biuro w Gdańsku:
80-831 Gdańsk, ul. Piwna 1/2; lok. 406