Jesteś tutaj: Oferta Alimenty

Alimenty

Alimenty – Gdańsk i Pruszcz Gdański

Alimenty to świadczenia na rzecz osób fizycznych, które nie są w stanie własnymi siłami uzyskać środków utrzymania. Do płacenia alimentów zobowiązane są osoby bliskie, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny. Do środków utrzymania zaliczamy wszelkie środki niezbędne do zaspokojenia potrzeb życiowych, m.in. wyżywienie, mieszkanie, odzież, środki higieny osobistej czy leczenie w przypadku choroby. Jeśli chodzi o alimenty na dzieci, możemy mówić również o środkach wychowania są to starania o zdrowie oraz rozwój fizyczny i umysłowy dziecka, a także umożliwianie zdobycia wykształcenia. Zasady związane z alimentami reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Z czego może wynikać obowiązek alimentacyjny?

Choć najbardziej popularnym rodzajem alimentów są alimenty na dziecko, Gdańsk i Pruszcz Gdański to obszary, na których prowadzimy również inne sprawy. 

Obowiązek alimentacyjny może bowiem wynikać z:

  • pokrewieństwa,
  • powinowactwa,
  • małżeństwa,
  • przysposobienia (adopcji).

Oznacza to, że alimenty można otrzymać nie tylko na dziecko, lecz obowiązek ten może obejmować na przykład dzieci wobec rodziców, jednego z małżonków wobec drugiego czy dziadków wobec wnuków.

Alimenty – kiedy warto zwrócić się do adwokata?

Doświadczony adwokat pomoże w każdej sprawie o alimenty. Pruszcz Gdański i Gdańsk to główne obszary działalności Pomorskiego Centrum Prawa Rodzinnego, lecz sprawy o alimenty prowadzimy również dla Klientów z innych miast województwa pomorskiego (np. Tczew). Dzięki poradom online z naszych usług mogą skorzystać Klienci z całego kraju.

Z usług adwokata rodzinnego warto skorzystać między innymi w następujących sytuacjach:

  • strona nie chce płacić alimentów,
  • powód chce uzyskać jak najwyższą kwotę świadczenia,
  • w sprawie alimentacyjnej uczestniczą małżonkowie w separacji lub po rozwodzie,
  • powód jest rodzicem, który chce uzyskać alimenty od dzieci,
  • powód chce złożyć pozew o podwyższenie alimentów,
  • sprawa alimentacyjna jest trudna i skomplikowana.

Mamy doświadczenie w sprawach o alimentyod lat pomagamy Klientom zamieszkującym Gdańsk i Pruszcz Gdański w osiągnięciu oczekiwanego celu, świadcząc porady prawne i oferując zastępstwo procesowe. Pomożemy w każdej, nawet najbardziej zawiłej sprawie.

Jak złożyć pozew o alimenty na dziecko?

Pozew o alimenty w takich miastach jak Gdańsk czy Pruszcz Gdański można złożyć z pomocą naszej Kancelarii. Pozew o ustanowienie alimentów na dziecko należy złożyć w wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub pozwanego rodzica, do wniosku o alimenty należy dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, a także dodatkowe dokumenty, które wskazują na sytuację materialną dziecka i wychowującego je rodzica. 


Pozew o alimenty najlepiej sporządzić wspólnie z adwokatem, który zadba o to, by dokument był kompletny i prawidłowy. Adwokat z Pomorskiego Centrum Prawa Rodzinnego pomoże sporządzić pozew o ustanowienie lub podwyższenie alimentów, a także zajmie się reprezentowaniem strony podczas ewentualnego postępowania sądowego. Obsługujemy Pruszcz Gdański i Gdańsk oraz oferujemy porady prawne online dla Klientów z całej Polski.

+48 798 548 333

biuro@sprawy-rodzinne.pl

Biuro w Pruszczu Gdańskim:
83-000 Pruszcz Gdański, ul. Grunwaldzka 21/2

Biuro w Gdańsku:
80-831 Gdańsk, ul. Piwna 1/2; lok. 406