Jesteś tutaj: Oferta Rozwód i separacja

Rozwód i separacja

Rozwód i separacja – Gdańsk, Pruszcz Gdański

Jeśli chcesz się rozstać z małżonkiem, ale jeszcze nie wiesz, czy chcesz rozwodu, dobrym rozwiązaniem może być separacja. Adwokat z Pomorskiego Centrum Prawa Rodzinnego prowadzi zarówno sprawy rozwodowe, jak i sprawy o separację. Gdańsk i Pruszcz Gdański to główne obszary naszej działalności, lecz pomagamy również Klientom z innych lokalizacji. 

Czym różni się rozwód od separacji?

Choć separacja ma skutki podobne do rozwodu, oba orzeczenia różnią się między sobą. Separacja jest pewnego rodzaju „furtką”, jaką zostawiają sobie małżonkowie – umożliwia ona bowiem powrót do małżeństwa. Z kolei rozwód jest definitywnym zakończeniem związku małżeńskiego. Gdańsk i Pruszcz Gdański to lokalizacje, w których pomagamy w uzyskaniu obu rodzajów orzeczeń. 

Rozkład pożycia małżeńskiego

Aby otrzymać rozwód, konieczne jest wykazanie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Z kolei przesłanką do separacji jest zupełny (lecz nie trwały) rozkład pożycia małżeńskiego.

Obowiązek wzajemnej pomocy

W przypadku separacji, jeśli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy. Po rozwodzie taki obowiązek nie występuje. 

Obowiązek alimentacyjny

Jeśli chodzi o rozwód, obowiązek alimentacyjny wygasa z chwilą zawarcia nowego małżeństwa przez stronę otrzymującą alimenty od byłego małżonka. Jeśli natomiast do płacenia alimentów zobowiązany jest były małżonek, którego nie uznano za winnego rozkładu pożycia, obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu. W przypadku separacji obowiązek ten nie wygasa. 

Nowy związek małżeński

Małżonkowie będący w separacji nie mogą wejść w nowy związek małżeński. Jest to natomiast możliwe po rozwodzie. W przypadku rozwodu w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia istnieje też możliwość powrotu do dawnego nazwiska.

W jakich przypadkach separacja jest niemożliwa?

Adwokat rozwodowy obsługujący Gdańsk i Pruszcz Gdański nie tylko pomoże sporządzić pozew rozwodowy, lecz także podpowie, kiedy warto zdecydować się na separację. W niektórych przypadkach sąd nie wyda jednak orzeczenia separacji:

  • jeśli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci,
  • jeśli orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  • jeśli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi rozwodu, sąd orzeka rozwód (chyba że orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne lub nieuzasadnione).

Na wspólne żądanie małżonków sąd może orzec o zniesieniu separacji. Wraz z jej zniesieniem sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej.

W czym pomoże adwokat rozwodowy?

Adwokat obsługujący sprawy rozwodowe w Pruszczu Gdańskim i Gdańsku oferuje pomoc w następującym zakresie:

  • adwokat pomoże sporządzić pozew o rozwód lub separację oraz inne pisma procesowe,
  • adwokat obsługujący Gdańsk pomoże w prowadzeniu spraw o rozwód bez orzekania o winie oraz z orzekaniem o winie,
  • adwokat od rozwodów może sporządzać apelacje od wyroków sądów I instancji oraz zażalenia na postanowienia sądu w toku postępowania,
  • adwokat wspiera w negocjacjach między małżonkami w sprawie warunków rozwodu,
  • adwokat rozwodowy pomoże, jeśli Twój małżonek złożył pozew o rozwód a Ty nie wiesz, jakie kroki podjąć lub nie chcesz się rozwodzić;

Nasz adwokat rozwodowy świadczy pomoc prawną dla mieszkańców województwa pomorskiego (m.in. Tczew). Oferujemy również porady online dla Klientów z pozostałych części Polski.

+48 798 548 333

biuro@sprawy-rodzinne.pl

Biuro w Pruszczu Gdańskim:
83-000 Pruszcz Gdański, ul. Grunwaldzka 21/2

Biuro w Gdańsku:
80-831 Gdańsk, ul. Piwna 1/2; lok. 406