Ustalenie ojcostwa / Zaprzeczenie ojcostwa
Ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – Gdańsk i Pruszcz Gdański
Nie masz pewności, kto jest ojcem dziecka? A może dowiedziałeś się, że nie jesteś biologicznym rodzicem i chcesz wykazać to w sądzie? Jeśli chodzi o ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa, Gdańsk oraz Pruszcz Gdański to miasta, w których działa Pomorskie Centrum Prawa Rodzinnego specjalizujące się w tego typu sprawach. Pomożemy złożyć pozew o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa, a także zapewnimy wsparcie podczas postępowania sądowego.
Domniemanie ojcostwa
Zgodnie z art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przyjmuje się, że ojcem dziecka jest mąż matki, jeśli dziecko urodziło się:
- w trakcie trwania małżeństwa,
- przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa,
- przed upływem trzystu dni od orzeczenia separacji.
Jeśli natomiast dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu drugiego małżeństwa przez matkę, domniemanym ojcem jest drugi mąż. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy dziecko urodziło się w efekcie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą zgodził się pierwszy mąż.
Jedynym sposobem na obalenie domniemania ojcostwa jest pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Gdańsk, Pruszcz Gdański i Tczew to miasta, w których zajmujemy się zarówno sprawami o zaprzeczenie, jak i ustalenie ojcostwa. Warto pamiętać, że dopóki mąż matki dziecka nie zaprzeczy ojcostwa, w świetle prawa będzie uznawany za ojca dziecka, a tym samym zobowiązany do jego wychowania i utrzymania.
Sądowe ustalenie ojcostwa
Osoby, które nie są pewne, kto jest ojcem dziecka, mogą ubiegać się o sądowe ustalenie ojcostwa. Tczew nie jest w tym przypadku wyjątkiem – o ustalenie ojcostwa każdego roku wnioskuje wiele osób z całego kraju. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy adwokata rodzinnego, który wyjaśni, jak złożyć pozew o ustalenie ojcostwa i na czym będzie polegała cała procedura. Gdańsk i Pruszcz Gdański to siedziby naszej Kancelarii, lecz świadczymy również porady prawne online dla Klientów z całej Polski.
W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa pozwana, czyli matka dziecka, otrzymuje pozew, do którego ma prawo się ustosunkować. Następnym krokiem jest rozprawa, podczas której powód składa wniosek o przeprowadzenie badań DNA – test na ojcostwo można wykonać samodzielnie lub na zlecenie sądu. Niezbędne jest pobranie wymazu od matki, dziecka oraz domniemanego ojca.
Kto może złożyć pozew o ustalenie ojcostwa?
Do złożenia powództwa o ustalenie ojcostwa uprawnieni są:
- matka dziecka,
- pełnoletnie dziecko,
- domniemany ojciec,
- Rzecznik Praw Dziecka,
- Rzecznik Praw Obywatelskich,
- prokurator.
Zaprzeczenie ojcostwa
Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może być złożony przez domniemanego ojca, który uznał dziecko, lecz dowiedział się, że nie jest biologicznym rodzicem. Gdańsk to miasto, w którym pomagamy Klientom złożyć pozew o wykluczenie ojcostwa. Można to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się, że nie jest biologicznym ojcem dziecka. Zaprzeczenie ojcostwa skutkuje ustaniem władzy rodzicielskiej i często obowiązku alimentacyjnego.