Czy trzeba przeprowadzać postępowanie spadkowe?
#postępowanie spadkowe # spadek # spadkobierca
Postępowanie spadkowe – kiedy warto je przeprowadzić?
Zgodnie z art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia. Aby stać się właścicielem praw wchodzących w skład spadku, nie trzeba więc podejmować żadnych czynności formalnych. Warto jednak pamiętać, że bez przeprowadzenia postępowania spadkowego spadkobierca nie będzie miał dowodu na to, że rzeczywiście jest właścicielem przedmiotów majątkowych pozostawionych przez spadkodawcę.
Postępowanie spadkowe warto przeprowadzić szczególnie wtedy, gdy w skład masy spadkowej wchodzą akcje, obligacje, nieruchomości, ruchomości i środki na rachunkach bankowych. Dlaczego? Z prostego powodu – bez postanowienia o nabyciu spadku nie można nimi rozporządzać, pomimo bycia spadkobiercą. Przykład: samochód zarejestrowany na zmarłego można przerejestrować na inną osobę dopiero po przeprowadzeniu postępowania spadkowego.
A kiedy nie trzeba przeprowadzać postępowania spadkowego? W praktyce przeważnie dzieje się to wtedy wtedy, gdy spadkodawca pozostawił gotówkę lub drobne ruchomości, którymi spadkobiercy mogą się w łatwy sposób podzielić lub nie pozostawił po sobie żadnego spadku .
Od czego zacząć postępowanie spadkowe?
Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć postępowanie spadkowe i do kogo się udać po poradę w sprawie spadku. Po uzyskaniu aktu zgonu i odnalezieniu testamentu (jeśli istniał) warto skonsultować się z adwokatem od prawa spadkowego, który zapozna się ze sprawą, zaplanuje dalsze postępowanie i podpowie, jak najszybciej załatwić sprawy spadkowe i jak uniknąć dziedziczenia długów. Adwokat może również reprezentować spadkobierców w sądzie i przygotować ich do wystąpienia na sali rozpraw.
Dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy lub testamentu, a termin rozprawy otrzymujemy po złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Jak długo czeka się na sprawę spadkową w sądzie? Czas oczekiwania na rozprawę może się różnić w zależności od obciążenia sądu i dostępności terminów, a średni czas czekania na sprawę spadkową wynosi 6 miesięcy. Jeśli spadkobiercy są zgodni, sąd może wydać postanowienie już na pierwszej rozprawie.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!