Płacenie alimentów przez ojca – prawa i obowiązki
#alimenty # ojciec # prawa ojca # obowiązki ojca
Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów na dziecko?
Obowiązek alimentacyjny rodzica obejmuje dzieci małoletnie i może trwać również po ukończeniu przez dziecko 18 lat oraz przez cały okres nauki w szkole wyższej do osiągnięcia tytułu magistra. Istnieją jednak sytuacje, kiedy ojciec nie musi płacić alimentów na dziecko – zazwyczaj od tego obowiązku można się jednak uchylić dopiero wtedy, gdy dziecko jest pełnoletnie. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy dziecko w pełni się usamodzielniło, wstąpiło w związek małżeński, posiada majątek przynoszący dochody pozwalające na samodzielne utrzymanie, lub gdy dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się a płacenie alimentów jest połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica, lub gdy żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W przypadku niekorzystnej sytuacji finansowej ojca sąd może też zmniejszyć wysokość świadczenia alimentacyjnego.
Ile mogą wynosić alimenty?
Przepisy nie regulują minimalnej kwoty alimentów, jednak najniższe zasądzone alimenty powinny umożliwiać pokrycie podstawowych i uzasadnionych potrzeb dziecka. Kwota jest zasądzana indywidualnie i zależy od możliwości finansowych każdego rodzica. Ile procent z pensji na alimenty? Średnio możemy mówić o przekazywaniu ok. 20-25% dochodu na potrzeby dziecka.
Kto płaci alimenty, gdy ojciec jest bezrobotny?
Wiele osób zadaje pytanie, kto płaci alimenty, gdy ojciec nie ma pracy. Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji ojciec jest zwolniony z obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego – należy to jednak interpretować nie jako utrzymywanie pracy, lecz jako zdolność do podjęcia pracy i osiągania zarobków dostosowanych do kwalifikacji, doświadczenia, wieku i stanu zdrowia . Jeśli więc ojciec nie ma pracy, choć ma ku temu możliwości, nie zwalnia go to w żaden sposób z obowiązku alimentacyjnego. Dopiero w sytuacji, gdy obiektywnie ojciec nie ma możliwości podjęcia zatrudnienia i uzyskiwania dochodów z innych źródeł, np. z uwagi na stan zdrowia, możliwym jest, że nie będzie musiał płacić alimentów. Uwolnienie się od obowiązku alimentacyjnego przez ojca zdolnego do pracy jest możliwe, ale jedynie w przypadku pełnoletnich dzieci.
Dodać należy, że w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów od ojca, który zobowiązany jest wyrokiem sądu do ich płacenia, matka może uzyskać alimenty na dziecko z Funduszu alimentacyjnego. Nie zwalnia to jednak ojca z obowiązku alimentacyjnego, a nadto będzie powodowało jego zadłużenie względem Funduszu alimentacyjnego co do kwot wypłaconych przez Fundusz.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!