Długiem alimentacyjnym nazywamy zaległości w płaceniu alimentów przez osobę zobowiązaną do opłacania takiego świadczenia – na przykład na rzecz małoletniego dziecka. Jeśli dana osoba nie wywiązuje się z tego obowiązku, powstaje dług alimentacyjny, który może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Kiedy powstaje dług alimentacyjny i czy taki dług może być dziedziczony?
#alimenty
Wskutek pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzic traci prawo do podejmowania decyzji w kwestiach związanych z wychowaniem i opieką nad dzieckiem. Jak to jednak wygląda w odniesieniu do alimentów i kontaktów z dzieckiem? Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat pozbawienia władzy rodzicielskiej.
Alimentami nazywamy świadczenia na rzecz osób fizycznych, które nie są w stanie uzyskać środków utrzymania własnymi siłami. Najczęściej mamy do czynienia z alimentami na dzieci, a w Polsce obowiązkiem alimentacyjnym zwykle obciążeni są ojcowie. Przyjrzyjmy się pytaniom o alimenty najczęściej zadawanym przez ojców.
Obowiązek alimentacyjny kojarzy się przede wszystkim ze świadczeniem finansowym rodziców na rzecz małoletnich dzieci, które nie zamieszkują z nimi na co dzień. Rzeczywiście, alimenty najczęściej wypłacane są w tego typu sytuacjach. Instytucja obowiązku alimentacyjnego ma jednak znacznie szerszy zakres.
Ustalanie alimentów może być trudne, ale nie musi być. Z naszym wpisem na blogu, poznasz najważniejsze kwestie i porady, jak ustalić wysokość świadczenia.