Na jakiej podstawie ustala się alimenty i na co są przeznaczane?
#alimenty # ustalanie alimentów # przeznaczenie alimentów
Zasądzane przez sąd alimenty mają dostarczyć osobie uprawnionej (zwykle dziecku) środków niezbędnych do zaspokojenia jej usprawiedliwionych potrzeb. Jak w praktyce wygląda sądowe ustalanie świadczenia alimentacyjnego?
Na jakiej podstawie ustala się alimenty?
Wysokość alimentów kształtują z jednej strony usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów z drugiej – zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego.
Usprawiedliwione potrzeby dziecka
Potrzeby dziecka, które będą uznane za „usprawiedliwione” są kwestię indywidualną – zależną także od sytuacji majątkowej rodziców.
Bez wątpienia potrzebami, które Sąd bierze pod uwagę są m.in:
- koszty mieszkaniowe
- wyżywienia,
- wydatki na zdrowie (leki, lekarze),
- wydatki na odzież, obuwie,
- wydatki na szkołę, rozwój, hobby, rozrywkę.
Pamiętać należy, że potrzeby dziecka oznaczać należy przez pryzmat sytuacji finansowej rodziców – dziecko ma prawo życie na równej stopie życiowej z rodzicami.
Możliwości zarobkowe i majątkowe obowiązanego
Za zarobkowe możliwości obowiązanego, które stanowią podstawę do ustalenia wysokości alimentów uznajemy dochody, które osoba zobowiązana mogłaby osiągnąć, przy założeniu, że w pełni wykorzysta swoje wykształcenie, siły fizyczne i zdolności umysłowe. Możliwości te nie zawsze pokrywają się z rzeczywistymi dochodami osiąganymi w danym momencie przez zobowiązanego (często zobowiązani usiłują zaniżyć swoje możliwości).
Wysokość alimentów zależy także od możliwości majątkowych obowiązanego – Sąd bada stan majątkowy obowiązanego, czy ma nieruchomości, wartościowe ruchomości, przedmioty, z których czerpie dochód.
500+ i inne świadczenia a alimenty
Zgodnie z przepisami na wysokość alimentów nie mają wpływu kwoty pozyskiwane przez dziecko jako świadczenie wychowawcze (500+), świadczenia z pomocy społecznej itp.
Na co przeznaczane powinny być alimenty?
Alimenty przeznaczane są na usprawiedliwione potrzeby dziecka, służą do zaspokojenia zarówno jego potrzeb fizycznych, emocjonalnych jak i kulturalnych.
Ile kosztuje napisanie pozwu o alimenty u adwokata?
Koszt sporządzenia pozwu o alimenty zależy od stopnia zawiłości danej sprawy oraz od wysokości żądanego roszczenia.
Zawsze pozyskanie alimentów w satysfakcjonującej wysokości wymaga zgromadzenia i przedstawienia sądowi wiarygodnych dowodów potwierdzających rzeczywiste wydatki na dziecko. Postępowanie dowodowe w tym zakresie bywa skomplikowane.
Chętnie pomożemy Ci w przeprowadzeniu sprawy o alimenty lub ich podwyższenie.
Jakie są koszty złożenia pozwu o alimenty?
Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. W związku z powyższym pozew, którym domagamy się zasądzenia świadczenia alimentacyjnego bądź jego podwyższenie jest wolny od opłat.
Natomiast opłacie stosunkowej, wynoszącej 5% wartości przedmiotu sporu, podlega pozew o obniżenie lub uchylenie alimentów.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!