Jesteś tutaj: Blog Prawnik, adwokat i radca prawny – czym się różnią i jakie mają uprawnienia?

Prawnik, adwokat i radca prawny – czym się różnią i jakie mają uprawnienia?

#prawnik # adwokat # radca prawny

20:36, dnia 01 marzec 2023r.
Kategoria:Blog
287
0

Kim jest prawnik?

Prawnik to każda osoba, która ukończyła studia prawnicze i posiada tytuł magistra prawa. Choć słowo to bywa często używane zamiennie, warto mieć świadomość, że prawnikiem nazwiemy przede wszystkim osobę, która ukończyła studia prawnicze, lecz nie odbyła aplikacji i nie uzyskała tytułu adwokata lub radcy prawnego. Prawnik ma więc wiedzę i tytuł magistra prawa, lecz – poza określonymi wyjątkami - nie może występować w roli pełnomocnika i reprezentować klientów przed sądem. Jednak nie każdy prawnik pracuje w sądownictwie, dlatego taka osoba może obrać zupełnie inną ścieżkę zawodową, na przykład czy pracować jako sekretarz sądowy lub pracownik działu prawnego w korporacji. 

Kim jest adwokat?

Adwokat to prawnik, który po ukończeniu studiów prawniczych i zdobyciu tytułu magistra prawa, zdecydował się na odbycie aplikacji. Aby zostać adwokatem, należy też uzyskać pozytywny wynik z egzaminu adwokackiego i wpis na listę adwokatów. Każdy adwokat podlega pod właściwą miejscowo okręgową radę adwokacką, a w ramach kariery zawodowej może występować jako pełnomocnik i reprezentować klientów w sądach, prokuraturach, jednostkach policji oraz urzędach. Adwokat może udzielać porad prawnych i sporządzać pisma sądowe. Warto zauważyć, że adwokat może pracować wyłącznie w kancelarii – własnej lub w spółce z innym adwokatem/radcą prawnym – natomiast nie może wykonywać zawodu adwokata, jeśli pozostaje w stosunku pracy.

Kim jest radca prawny?

Radca prawny ukończył studia prawnicze i uzyskał tytuł magistra prawa, a następnie ukończył aplikację, zdał egzamin zawodowy i został wpisany na listę radców prawnych. Każdy radca prawny podlega pod właściwą miejscowo okręgową izbę radców prawnych. Czego nie może radca prawny? Do 2015 roku radcowie mieli mniejsze uprawnienia niż adwokaci, gdyż nie mogli występować jako obrońcy w sprawach karnych. Obecnie ich uprawnienia zawodowe są takie same, jednak warto zauważyć, że radca ma więcej możliwości zatrudnienia niż adwokat – może prowadzić indywidualną praktykę w ramach własnej kancelarii, ale może też być zatrudniony na umowę o pracę, np. w banku, korporacji czy urzędzie. 

Kancelaria adwokacka czy kancelaria radcy prawnego?

Obecnie główną różnicą między adwokatami i radcami prawnymi jest możliwość zatrudnienia tych drugich na umowę o pracę. Radca ma więc szersze możliwości zawodowe, co jednak nie powinno mieć żadnego znaczenia dla klienta kancelarii – lepiej więc po prostu zwrócić uwagę na to, co oferuje określona kancelaria i jaka jest jej specjalizacja, by znaleźć specjalistę, który jak najlepiej zajmie się konkretnym problemem, na przykład z zakresu prawa rodzinnego.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

+48 798 548 333

biuro@sprawy-rodzinne.pl

Biuro w Pruszczu Gdańskim:
83-000 Pruszcz Gdański, ul. Grunwaldzka 21/2

Biuro w Gdańsku:
80-831 Gdańsk, ul. Piwna 1/2; lok. 406