Czy przysługuje adwokat z urzędu w sprawach rodzinnych?
#sprawy rodzinne # rodzina # adwokat # urząd
Kto może ubiegać się o adwokata z urzędu?
Sąd może przyznać adwokata z urzędu wyłącznie wtedy, gdy uzna jego udział w sprawie za potrzebny. Oprócz tego osoba, która ubiega się o adwokata z urzędu, musi wykazać, że jej sytuacja rodzinna i materialna nie pozwala na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Zgodnie z art. 117. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego o adwokata z urzędu może się ubiegać:
- strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części,
- osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata,
- osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność sądową, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, która wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata.
Jak ubiegać się o adwokata z urzędu?
Aby otrzymać adwokata z urzędu, należy złożyć w sądzie wniosek o przyznanie pomocy prawnej. Czy przysługuje adwokat z urzędu w sprawach rodzinnych? Tak, o ile dana osoba spełni opisane wyżej warunki. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, które sporządza się według ustalonego wzoru. Sąd może również odebrać od osoby fizycznej przyrzeczenie będące potwierdzeniem, że oświadczenie jest prawdziwe i rzetelne.
Czy warto ubiegać się o adwokata z urzędu?
Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się brać adwokata z urzędu. Jest to opłacalne rozwiązanie dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie adwokata ”z wyboru”. Proszę jednak pamiętać, że nie ma gwarancji jego przyznania – w sprawach rodzinnych sądy często powołują się na niski stopień skomplikowania sprawy i oddalają takie wnioski stwierdzając, że stron poradzi sobie sama. Jeśli chodzi o to, czy trzeba płacić za adwokata z urzędu, jest to bezpłatna pomoc prawna. Złożenie wniosku o przyznanie adwokata z urzędu jest również wolne od opłat.
Niekiedy można się spotkać z głosami, że adwokat z urzędu wykonuje swoją pracę na niższym poziomie niż adwokat prywatny. Jest to jednak mit – adwokaci z urzędu również otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę (jednak nie od klienta, a od państwa). Zaangażowanie w sprawy z urzędu świadczy również o klasie adwokata i jest cenione w środowisku prawniczym.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!