Zachowek – czym jest i komu się należy?
#zachowek # czym jest zachowek
Czym jest zachowek?
Zachowek to instytucja prawa spadkowego mająca na celu zabezpieczenie sytuacji finansowej najbliższych osób zmarłego, które zostały pominięte w testamencie lub uwzględnione w niższej niż należna z ustawy wysokości. Często uważa się, że zachowek przysługuje jedynie przy dziedziczeniu testamentowym, lecz można się o niego ubiegać również przy dziedziczeniu ustawowym. W tej drugiej sytuacji z zachowkiem możemy mieć do czynienia na przykład wtedy, gdy spadkodawca jeszcze za życia rozporządził istotnymi składnikami majątku. Źródłem przepisów na temat zachowku jest Kodeks cywilny.
Zachowek – komu i ile się należy?
Do zachowku uprawnieni są:
- zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki i prawnuki),
- małżonek,
- rodzice.
Zachowek dochodzi się przed sądem w postaci pieniężnej. Ile wynosi zachowek? Stanowi on 2/3 wartości udziału spadkowego w przypadku osób trwale niezdolnych do pracy i małoletnich, natomiast w przypadku pozostałych osób jest to 1/2 wartości tego udziału.
Przykład: Jedyną żyjącą krewną spadkodawcy jest pełnoletnia i zdolna do pracy córka, lecz ten postanowił przekazać w testamencie cały swój majątek o wartości 500 000 zł konkubinie i nie wydziedziczył córki. Córka jest więc uprawniona do zachowku w wysokości 250 000 zł, ponieważ w przypadku dziedziczenia ustawowego była uprawniona do całości spadku.
Przy ustalaniu udziału spadkowego, który stanowi podstawę do obliczania zachowku, uwzględnia się również spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy odrzucili spadek. Nie uwzględnia się z kolei spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia lub zostali wydziedziczeni.
Czy zawsze należy się zachowek?
Choć do zachowku uprawnieni są zstępni, małżonek i rodzice spadkodawcy, nie wszyscy mogą go otrzymać. Do zachowku nie są uprawnieni spadkobiercy, którzy:
- odrzucili spadek,
- zrzekli się dziedziczenia,
- zostali uznani przez sąd za niegodnych dziedziczenia,
- zostali wyłączeni z dziedziczenia ustawowego przez sąd.
Kiedy należy się zachowek po rodzicach, jeśli doszło do wydziedziczenia w testamencie? W takiej sytuacji istnieje możliwość kwestionowania wydziedziczenia w postępowaniu o zapłatę zachowku. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata od prawa spadkowego, który pomoże się przygotować się do rozprawy i dołoży wszelkich starań, by klient otrzymał zachowek.
Kto wypłaca zachowek?
O wypłatę zachowku należy się ubiegać od spadkobierców testamentowych. Warto pamiętać, że uzyskanie zachowku z pomocą adwokata z pewnością zwiększa szanse na pozytywny wynik. Jeśli nie uda się polubownie rozwiązać sprawy ze spadkobiercami na etapie przedsądowym, w którym przydają się zdolności negocjacyjne i solidna argumentacja, konieczne będzie podjęcie kroków na drodze sądowej. Przygotowanie skutecznego pozwu o zachowek wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!